سکوت، همدستی است: زندانی سیاسی آزاد باید گردد

Uncategorized

برگزاری دادگاه فوری چهارده نفر از زنان بازداشتی در مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند

تنها یک هفته پس از بازداشت ده‌ها زن در مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند، ۱۴ نفر از این زنان در روز ۱۵ آبان ۱۴۰۲ برای محاکمه به دادگاه انقلاب تهران منتقل شده‌اند. رضا خندان همسر نسرین ستوده در صفحه توییترش نوشت که این چهارده نفر برای محاکمه به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب انتقال یافته‌اند. نسرین ستوده نیز که در مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند بازداشت شده بود با چهار عنوان اتهامی مواجه شده است.

به گفته رضا خندان، اتهامات نسرین ستوده، «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور»، «تبلیغ علیه نظام»، «اخلال در نظم عمومی» و «تمرد از فرمان پلیس» عنوان شده و پرونده او برای رسیدگی به شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب ارسال شده است.

براساس آخرین خبرها از ۶۲ زن دستگیرشده در مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند، هم اکنون ۲۰ نفر در زندان قرچک هستند و در حالی که پیش‌تر به خانواده‌هایشان اعلام شده بود برای آنان قرار وثیقه صادر شده، در کمتر از یک هفته مورد محاکمه قرار گرفته‌ اند.

به گزارش کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان: «نسیم سیمیاری، شهروند ساکن تهران در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شد و اخیرا به بند زنان زندان اوین منتقل شده است.

به گفته منابع آگاه علت بازداشت او شناسایی‌شدن در تجمعات خیزش ژینا بوده است. او پس از دستگیری توسط اطلاعات سپاه، ماه از گذشت نزدیک به شش‌ماه از زمان دستگیری اش ‎اگفته می‌شود او مدتی در اعتراض به وضعیت نامعلوم پرونده‌اش دست به اعتصاب غذا زده بود.

درحالیکه در بهمن ماه ۱۴۰۱ با اعلام عفو گسترده توسط دستگاه قضایی، بسیاری از بازداشت‌ شدگان و محکومان اعتراضات جنبش زن، زندگی، آزادی از زندان آزاد شدند، اما به نظر می‌رسد نیروهای امنیتی همچنان به شناسایی و دستگیری معترضانی که در تجمعات و اعتراضات سال ۱۴۰۱ حضور داشتند، ادامه داده و نام و مشخصات این افراد نیز به رسانه‌ها راه پیدا نکرده است. در این حال بسیاری از بازداشت‌شدگان اعتراضات نیز که شامل عفو اعلام‌شده توسط قوه قضاییه می‌شدند، همچنان در زندان باقی مانده‌اند و برخی از افرادی که مورد عفو قرار گرفته بودند نیز مجددا دستگیر و روانه زندان شدند.»

برگزاری دادگاه حمیده زراعی بدون حضور او، به‌دلیل امتناع وی از حجاب اجباریه گزارش کمیته پیگیری وضعیت بازداشتشدگان: «حمیده زراعی روز گذشته دوشنبه، ۱۵ آبان به دلیل امتناع از پوشیدن حجاب اجباری، اجازه ورود به دادگاه انقلاب کرج را پیدا نکرد و وکیلش بدون حضور او از این زندانی سیاسی دفاع کرد. او در زندان کچویی کرج محبوس است.

حمیده زراعی دانشجوی ارشد مدیریت مالی در جریان اعتراضات سراسری در روز ۱۲ آبان در مراسم چهلم #حدیث_نجفی در کرج بازداشت شد. در جریان آن پرونده او در دادگاهی آنلاین به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد که در دادگاه تجدید نظر به یک سال کاهش یافت.  او در روز ۱۸ بهمن و در جریان «عفو سراسری» به همراه شمار دیگری از زنان معترض زندانی از زندان کچویی کرج آزاد شد.

حمیده زراعی برای بار دوم در روز هشتم خرداد ۱۴۰۲ بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در بازداشت موقت به سر می‌برد. او پیش از آن در تاریخ ۱۳ اردیبهشت‌ماه به اتهام جدید «فعالیت تبلیغی علیه نظام» با دریافت احضاریه‌ای به شعبه ۲۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب کرج احضار شد که از رفتن خودداری کرده بود.»

منیژه موذن، خبرنگار و‌ فعال حقوق زنان بازداشت شد

صبح امروز چهارشنبه ۱۷ آبان‌ماه، منیژه موذن خبرنگار و فعال حقوق زنان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. وی با رسانه اکو ایران و هفته‌ نامه تجارت‌ فردا و شرق همکاری می‌‌کرد. از نهاد بازداشت کننده و اتهامات مطروحه علیه وی، اطلاعی در دست نیست.

ژن ژیان ئازادی

اعتراضات_سراسری

@bidarzani

Keine Kommentare

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.

محمود درویش
Uncategorized

کشته‌های راه آزادی (هفته‌ی اخیر): ‏ تهران: سعید خادمی (مرگ مشکوک، متهم به «توهین به مقدسات» هنگامی که در شعبه۲۹ دادگاه انقلاب تهران در مقابل قاضی محاکمه ‏می‌شد، دچار سکته قلبی شد و جان سپرد. او سال گذشته یک ماه به این اتهام در زندان بود).‏ کرج: امین صفایی (سال …

Uncategorized
زندانی سیاسی آزاد باید گردد: نگرانی نسبت به وضعیت جسمانی جعفر ابراهیمی از فعالین صنفی معلمان

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی پخشان عزیزی در زندان اوین به گزارش هرانا: «پخشان عزیزی، فعال سیاسی کرد، علیرغم گذشت سه ماه از زمان دستگیری، با محرومیت از حق تماس تلفنی و دسترسی به وکیل کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه وزارت اطلاعات و بند ۲۰۹ زندان اوین بسر میبرد.بر اساس …

Uncategorized
سکوت، همدستی است: زندانی سیاسی آزاد باید گردد.

جای هیچ کارگری در زندان‌نیست     „اجرای حکم ریحانه انصاری نژاد“ ریحانه انصاری‌نژاد، کارگر و فعال ۱۴۰۱ توسط وزارت اطلاعات در منزل مسکونی خود دستگیر و پس از گذراندن ۸۷ روز بازداشت و بازجویی، با وثیقه یک و نیم میلیارد تومانی آزاد شده بود، سرانجام در شعبه ۱۵ دادگاه  انقلاب به ریاست قاضی …

%d Bloggern gefällt das: