اخبار زندان هفته آخر اردیبهشت ماه1397

جای معلم کلاس درس است نه زندان
اخبار زندان
1

محمد حبیبی به زندان «تهران بزرگ » منتقل شده است

 

 

 

 

 

 

«محمد حبیبی» ، معلم زندانی عضو هیئت‌مدیره‌ کانون صنفی معلمان تهران که در تجمع مسالمت‌آمیز روز ۲۰ اردیبهشت به همراه چند تن دیگر از معلمان حاضر در تجمع به طرز وحشیانه و خشونت‌آمیزی دستگیر شده بود،به زندان «تهران بزرگ » منتقل شده است .

شایان ذکر است که محمد حبیبی ماه گذشته با وثیقه‌ای به ارزش ۲/۵ میلیارد ریال از زندان اوین آزاد شده بود.

وضعیت جسمانی زهرا زارع در زندان اوین رو به وخامت گذاشته است

 

 

 

وضعیت جسمانی زهرا زارع، متهم سیاسی در بند زنان زندان اوین رو به وخامت گذاشته است.

زهرا زارع از بازداشت‌شدگان وقایع دی ماه سال گذشته است که به‌دلیل حبس در سلول انفرادی و ابتلا به حملات عصبی و تشنج، در هفته‌های اخیر وضعیت جسمانی نگران کننده‌ای داشته است.
او به همراه همسرش- مرتضی نظری- در تاریخ ۱۹بهمن سال گذشته بازداشت و به سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. خانم زارع علی‌رغم پایان یافتن بازجویی‌ها و تحقیقات مقدماتی در ۷ اسفند، تا پایان فروردین در سلول انفرادی نگهداری و پس از آن به بند عمومی زنان اوین منتقل شد.

اتهام ایشان فعالیت در فضای مجازی عنوان شده است. گفتنی است که این دو حتی در تجمعات اعتراضی دی ماه حضور نداشته‌اند.

تعیین قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی برای شاپرک شجری‌زاده و ادامه اعتصاب غذا در زندان کاشان

 

 

 

شاپرک شجری‌زاده که به دلیل افتادن روسری از سر در تاریخ ۱۸ اردبیهشت ماه در باغ فین کاشان بازداشت صبح ۲۴ اردبیهشت ماه قرار وثیقه «سنگین» ۱۵۰ میلیون تومانی برای او صادر شده نسرین ستوده (وکیل شاپرک) گفته است:اما موکلش قادر به تهیه آن نیست و در زندان باقی مانده است. همچنین به گفته این وکیل دادگستری اتهامات خانم شجری‌زاده «تظاهر به بدحجابی» و «تشویق به فساد» عنوان شده است.

شاپرک شجری‌زاده از زمان صدرو بازداشت موقت در تاریخ ۱۸ اردبیهشت ماه تاکنون دست به اعتصاب غذا خشک زده است و «فقط آب می‌خورد.»

نسرین ستوده به کمپین گفت: «وقتی برای خانم شجری‌زاده قرار بازداشت موقت صادر شد او به آن اعتراض کرد و در ادامه این قرار لغو شد. اما امروز من مطلع شدم که برای موکلم قرار وثیقه سنگین ۱۵۰ میلیون تومان صادر شده که شاپرک قادر به تهیه این مبلغ سنگین نیست.»

خانم ستوده گفت: «شاپرک می‌گوید بار پیش به حجاب اجباری اعتراض داشته ولی این بار هیچ حرکت اعتراضی نداشته و در فین کاشان به همراه پسر داشته قدم می‌زده که روسری از سرش افتاده است. موکلم می‌گوید اتهاماتش را اصلا قبول ندارد چون حرکت مجرمانه‌ای مرتکب نشده است.»

نسرین ستوده با اشاره به اینکه امروز متوجه اتهامات موکلش «تظاهر به بدحجابی» و «تشویق به فساد» شده گفت: «مدارکی که مبنای اتهامات او عنوان شده، عکس‌هایی است که او در صفحه اینستاگرامش گذاشته است. اما  طبق قانون به هیچ عنوان عکس مدرکی برای اثبات جرم محسوب نمی‌شود. همچینن عملی که شاپرک انجام داده با دو اتهامی که برای او صادر شده مطابقت ندارد و عکس در فضای مجازی هم نمی‌تواند مبنای قانونی برای اثبات جرم باشد. من دفاعیه خودم را چند روز دیگر به دادگاه می‌دهم و امیدوارم که تاثیری داشته باشد و خانم شجری‌زاده آزاد شود.»

شاپرک شجری‌زاده یکی از دختران خیابان انقلاب است که اوایل اسفند ماه ۹۶ نیز به دلیل برداشتن روسری خود در خیابان قیطریه بازداشت و روز نهم اسفند ماه با قرار وثیقه آزاد شد. خانم شجری‌زاده متهم به «تظاهر به بدحجابی» و «تشویق به فساد» شده است. به گفته نسرین ستوده، وکیل او، دادگاه شاپرک شجری‌زاده برای این پرونده قرار است روز ۲۰ خرداد ماه در شعبه ۱۰۸۹ دادگاه کیفری استان تهران برگزار شود. او در حالی که یک ماه به برگزاری دادگاهش باقی مانده مجددا به اتهام بی‌حجابی در شهر کاشان بازداشت شد و مجددا به همین دو اتهام از سوی شعبه سوم بازپرسی دادسرای کاشان متهم شد. او اکنون در زندان کاشان به سر می‌برد.

نسرین ستوده وکیل شاپرک شجری‌زاده با اظهار اینکه بازداشت سریع موکل او به همراه پسر ۹ ساله‌اش از مصادیق خشونت است گفت:‌ «من نمی‌دانم ایشان کشف حجاب کرده یا نکرده. اما سوالم این است که چرا فوری زنی به علت عدم رعایت حجاب یا بدحجابی یا لباس تنگ یا کوتاه یا داشتن روژلب بازداشت می‌شود اما در جرم‌های مانند قتل و دزدی هم به این سرعت فرد مشکوک بازداشت نمی‌شود. سوالم این است که چرا زنان روزانه باید به این شکل بازداشت شوند. این رفتارها از مصادیق خشونت علیه زنان است. »

 محکومیت مجدد برای پیروز(محمد علی) منصوری، زندانی سیاسی به دلیل فعالیت از درون زندان

 

 

 

 

محمدعلی (پیروز) منصوری، زندانی سیاسی زندان رجائی شهر که یازدهمین سال حبس خود را سپری می‌کند در پرونده جدیدی به اتهام “اجتماع و تبانی علیه نظام” به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

آقای منصوری به بهانه «فعالیت‌هایی که در داخل زندان داشته»، در پرونده جدیدی به اتهام “اجتماع و تبانی علیه نظام” با مصادیقی نظیر “اقدام به اعتصاب غذا و تحریک زندانیان، اعلام حمایت از محمدعلی طاهری، صدور بیانیه در خصوص محکومیت اعدام زندانیان اهل سنت” به ۵ سال حبس تعزیری جدید محکوم شده است.

ایران منصوری، فرزند این زندانی سیاسی در گفت‌وگو با گزارشگر هرانا ضمن تایید این خبر در خصوص آخرین وضعیت پدرش گفت: “سوم اردیبهشت ماه سال گذشته پدرم از زندان رجایی شهر کرج به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. پس از انتقال به مدت یک ماه تحت بازجویی، بدرفتاری و فشار برای مصاحبه تلویزیونی بود.

در بهمن ماه سال گذشته، پرونده جدیدی به اتهام “تجمع و تبانی علیه نظام” در داخل زندان با مصادیقی نظیر “اقدام به اعتصاب غذا و تحریک زندانیان، اعلام حمایت از زندانی محمدعلی طاهری، صدور بیانیه در خصوص محکومیت اعدام زندانیان اهل سنت و انبوه اتهامات دیگر” علیه پدرم مفتوح شد و به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه برده شد.

پدرم را دو بار متوالی طی یک هفته به دادگاه بردند که خانواده نتواند برای گرفتن وکیل اقدام کند، زیرا تنها راه ارتباطی ما ملاقات هفتگی است و دو جلسه دادگاه نیز بین این ملاقات هفتگی بود. پدرم در این جلسات اعلام کرد که اتهامات وارده حتی در زمان بازجویی مطرح نبوده است. وی نهایتا دیروز سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه به پنج سال حبس محکوم شد.”

خانم منصوری در پایان گفت: “این اولین بار نیست که پدرم را به دلیل دادن بیانیه و سایر فعالیت‌ها تحت فشار و بازجویی قرار داده و به سلول انفرادی منتقل می‌کنند، اما اولین باری است که پرونده سازی درون زندان به حکم بسیار سنگین پنج ساله ختم می‌شود”.

مجمد علی منصوری در شهریورماه ۱۳۸۶ پس از شرکت در مراسم نوزدهمین سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی سال ۶۷ بازداشت شد. شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی وی را به اتهام “ارتباط و همکاری با سازمان مجاهدین خلق” به ۱۷ سال زندان، تبعید به زندان رجایی شهر کرج و ۱۵۰ هزار تومان جریمه‌ی نقدی محکوم کرد که در دادگاه تجدیدنظر هم تأیید شد.

پیش‌تر در مردادماه سال ۹۴ ایران منصوری، دختر این زندانی سیاسی در گفتگو با هرانا از کاهش دو سال از حکم حبس پدر خود در یکی از اعیاد فطر خبر داده بود.

محمدعلی منصوری که اکنون در یازدهمین سال از حبس خود به سر می‌برد، با احتساب ۵ سال حبس جدید باید ۱۰ سال دیگر را در زندان سپری کند.

لازم به ذکر است که این زندانی دوران حبس خود را در شرایطی طی می‌کند که در مدت این یازده سال از مرخصی محروم بوده است.

Ein Kommentar

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.

اخبار زندان
گزارش مبارزه برای آزادی ـ ۷۱‏‏۲۲ فرورین ۱۴۰۳ – ۱۰ آوریل ‌۲۰۲۴‏

گزارش مبارزه برای آزادی ـ ۷۱‏ ‏۲۲ فرورین ۱۴۰۳ – ۱۰ آوریل ‌۲۰۲۴‏ در این شماره:‏ برخی از جنایت‌های اخیر آمار حداقلی جنایت‌های رژیم از شهریور ۱۴۰۱ تاکنون کشته‌های راه آزادی ‏ زندانیان سیاسی و معترضان در خطر محکومیت به اعدام عدام‌ها: نقض حق زندگی دستگیری‌ها ‏ زندانیان سیاسی: ناپدیدشده‌گان …

Uncategorized
جمهوری_اعدام در سال گذشته با بیشترین اعدام، رکورد ۸ سال اخیر را رقم زد و شورای حقوق بشر رژیم را برای هفتادمین بار محکوم کرد.

بابک علی پور، متهم سیاسی، علیرغم گذشت ۱۰۹ روز از زمان بازداشت، هنوز در بند ۲۰۹ زندان اوین و در وضعیت بلاتکلیف به سر می‌برد: به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، آقای علی پور درتاریخ یکم دی م ۱۴۰۲ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد. تاکنون …

اخبار زندان
زندانی سیاسی آزاد باید گردد

با گذشت ۴۵ سال از استقرار نظام اسلامی در ایران، زن‌ستیزانِ حاکم کماکان و به زبونانه‌ترین وجهی در صددِ سرکوبِ زنان و ایده‌ی برابری هستند. در تازه‌ترین این اقداماتِ امنیتی-قضایی، صبح روز هشتم فروردین ۱۴۰۳، بیش از ۶۰ سال حبس برای فعالان حقوق زنان و فعالان سیاسی در گیلان صادر …

%d Bloggern gefällt das: