زندانی سیاسی آزاد باید گردد

زندانی سیاسی آزاد باید گردد.
رسانه آلترناتیو

رویا ذاکری در بیمارستان اعصاب و روان بستری و ممنوع‌الملاقات شده است

رویا ذاکری که پیشتر ویدئوی ضرب و شتم وی توسط ماموران موتورسوار در تبریز منتشر شده بود، پس از بازداشت، با یک پرونده‌سازی امنیتی، مجنون و دارای بیماری روانی معرفی شد و به بخش روانی منتقل شده است.

رویا ذاکری ٣١ ساله اهل مرند و فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر است.

وی پیشتر در اواخر مهرماه سال گذشته و در خلال قیام ژینا برای مدت یک ماه بازداشت شد و همانطور که در ویدئوی بازداشتش می‌گوید، مدت ۵ شبانه‌روز را در آن دوره بازداشتش، اقدام اعتصاب غذا کرده بود. وی مقابل دانشگاه سراسری تبریز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان مرکزی تبریز منتقل شده بود.

مجنون‌انگاری زندانیان سیاسی و طیف کثیر معترضان، یکی از حربه‌های امنیتی حاکمیت در جهت سرکوب مضاعف زندانیان است.

تلاش برای اخذ اعتراف اجباری از ‎آرمیتا پاویر در زندان مرکزی تبریز

به گزارش دادبان: «آرمیتا پاویر، فعال دانشجویی و از بازداشت‌شدگان جنبش زن، زندگی، آزادی، از سوی دستگاه قضایی و نهادهای امنیتی، جهت اخذ اعتراف اجباری تحت فشار شدید قرار دارد. این دانشجو یک ماه پیش برای بار دوم توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

آرمیتا پاویر، برای یک پرونده با اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی و تشویش اذهان عمومی، در تاریخ ۵ شهریور۱۴۰۲، به دادسرای عمومی و انقلاب آذرشهر احضار شد و برای دیگر پرونده با اتهام تبلیغ علیه نظام، در تاریخ ۱۱ شهریور به دادسرای عمومی و انقلاب تبریز احضار شد.

گفتنی است این دانشجو برای هر دو پرونده پیش‌تر بازداشت و بازجویی شده بود. همچنین این دانشجو لایحه‌ی دفاع خود را ارسال و اعلام کرده است که اتهامات انتسابی را نمی‌پذیرد و در دادگاه حاضر نخواهد شد.»

اخراج ندا تولایی، استاد دانشگاه الزهرا

ندا تولایی استاد رشته گرافیک دانشگاه الزهرا در اکانت اینستاگرامش از اخراج خود خبر داد.

به گزارش شورای صنفی دانشجویان کشور: «ایشان چندمین استاد دانشگاه است که درادامه پروژه پاکسازی دانشگاه از اساتید همراه دانشجویان، چند هفته پس از آغاز ترم جدید، از ادامه حضور در دانشگاه محروم میشود.»

ندا تولایی در پست اینستاگرام شخصی‌اش نوشت: «هفته پیش از دانشگاه با من تماس گرفتند و گفتند به دلیل نوساناتی که در تایید صلاحیت شما از سوی حراست پیش آمده، این ترم را نمی‌توانیم در خدمتتان باشیم…این در حالی ست که سه ماه پیش تمام اساتید مجددا صلاحیتشان مورد بازبینی قرار گرفت. من تایید شدم و این ترم هم دو جلسه از کلاس هایم برگزار شد. سرتان را درد نیاورم. خلاصه چنین شد که احتمالا باقی ترم کلاس من به شما واگذار میشود. زحمت شد برایتان. می‌دانم که از نصفه کلاس، جای یک مدرس دیگر را گرفتن سخت است. هر چند من تجربه‌اش را نداشته‌ام. بگذریم…

همکار محترم، من شما را نمیشناسم، نمیدانم سر کلاس، خودت هستی یا مانند خیلی از ما مجبور به پنهان کردن بخشی از خودت. در نظر بگیر که خیلی از بچه ها حتی در خانه هم مجبورند بخشی از خودشان را پنهان کنند، پس اگر صلاح دیدی آزادشان بگذار .»

او در ادامه نوشت: من تا آخر قرون وسطی را درس دادم، تو اما برایشان از رنسانس بگو.

اعتصاب غذای ترعاطفه رنگریزدرزندان شاهرود

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان محبوس در زندان شاهرود، از صبح امروز چهارشنبه ۲۶ مهرماه، در اعتراض به تداوم بازداشت، پرونده‌سازی‌های امنیتی، آزار و اذیت خانواده توسط ضابطین قضایی و امنیتی و ضرب و شتم خود در زندان، اعتصاب غذای تر را آغاز کرده است.

وی که از تاریخ ۱۹ شهریورماه در بازداشت است، علی‌رغم ابلاغ و تودیع وثیفه‌ی یک میلیارد تومانی کماکان در زندان شاهرود به سر می‌برد.

پیشتر مادر عاطفه رنگریز در گفتگو با شبکه شرق، اعلام کرده بود که بازپرس حاضر در دادسرای عمومی و انقلاب شاهرود، علت تداوم بازداشت وی را «عدم ارسال گزارش کار از سوی اداره اطلاعات سمنان»‌ عنوان کرده است. این کارشکنی ضابطین قضایی و امنیتی، موجب آزارهای بسیاری علیه خانواده او شده است.

از سوی دیگر، روز گذشته عاطفه رنگریز در زندان شاهرود مورد ضرب و شتم قرار گرفته است که به کبودی گردن و دست او نیز منجر شده است.

قرارگیری در وضعیت بلاتکلیفی و کارشکنی‌های عامدانه‌ی اداره اطلاعات سمنان و بازپرس پرونده، همچنین اعتراض علیه وضعیت پرونده و‌ عدم آزادی ولو به قید وثیقه، از دلایل اعلام اعتصاب غذای تر این فعال حقوق زنان بوده است.

احضارریحانه معروف به کمیته انضباطی وتوبیخ او

به گزارش شورای صنفی دانشجویان کشور: «ریحانه معروف دبیر سابق شورای صنفی دانشکده‌ی علوم‌اجتماعی دانشگاه تهران و دانشجوی جامعه‌شناسی دانشگاه تهران، که در رأی بدوی کمیته انضباطی به «دو ترم محرومیت از تحصیل با احتساب در سنوات» محکوم شده بود در کمینه تجدیدنظر حکم او به یک نیمسال محرومیت قطعی از تحصیل کاهش داده شد و پرونده دیگر ایشان با رای بدوی «یک نیمسال محرومیت از تحصیل»، به «توبیخ با درج در پرونده» تقلیل پیدا کرد.
اما در کمال تعجب در روزهای اخیر حراست دانشگاه تهران به ایشان اجازه ورود به دانشگاه را نداده است.

اما در آخرین احضار، دانشگاه بابت شرکت در جلسه‌ دفاع پایان‌نامه یک دانشجوی دیگر برای وی کمیته‌ی انضباطی جدیدی با اتهام «شرکت در جلسه غیر قانونی و کشف حجاب» برگزار کرده‌است و در حالی که شرکت در یک جلسه دفاع صرفا به عنوان یکی از مدعوین رویه‌ای معمول در جامعه دانشگاهی است، در جلسه‌ی شورای بدوی ایشان با لحنی تند و غرض‌ورزانه به اشد مجازات تهدید شده‌ است.»

پوران ناظمی و تعداد دیگری از بازداشت شدگان قیام ژینا به محاربه و فساد فی‌الارض محکوم شدند

به گزارش دادبان: «شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان جیرفت در جنوب کرمان با تشکیل پرونده‌ای برای شماری از کنشگران مدنی و حقوق بشری از جمله پوران ناظمی فعال حقوق بشر، اتهامات سنگینی را به آنها نسبت داده است.

بنا بر اسنادی که از طریق یک منبع آگاه در دادگستری جیرفت به دست دادبان رسیده، دستکم سه کنشگر مدنی و حقوق بشری به همراه پوران ناظمی به اتهاماتی از جمله «اهانت به مقدسات اسلام، بر هم زدن امنیت کشور، تشویق مردم به ارتکاب جرم و جنایت علیه امنیت داخلی و خارجی، توهین به مقامات و مامورین، اقدام مسلحانه علیه جمهوری اسلامی، تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و محاربه و افسادفی‌الارض» متهم شده‌اند.

به گفته این منبع مطلع، تعدادی از متهمان این پرونده پیشتر در جریان خیزش سراسری زن، زندگی، آزادی در ایران توسط اطلاعات سپاه کرمان بازداشت و چندین ماه تحت بازجویی و شکنجه بوده و اکنون پرونده آنها برای رسیدگی به شعبه اول دادگاه انقلاب جیرفت ارسال شده است.

انتساب چنین اتهامات سنگینی به ویژه محاربه و افسافی‌الارض علیه کنشگران مدنی و حقوق بشری ممکن است مجازات اعدام برای آنها دی پی داشته باشد. دادبان از هویت دیگر متهمان این پرونده و مصادیق اتهامات انتسابی علیه آنها اطلاعی ندارد.»

ژن ژیان ئازادی

اعتراضات_سراسری

@bidarzani

Keine Kommentare

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.

اخبار زندان
روزدانشجو دانشگاه سنگرمقاومت

دانشجوی زندانی آزاد باید گردد هفتاد سال پیش در چنین روز نیروهای ویژه ارتش پس از هجوم به دانشگاه تهران به کلاسهای درس حمله کرده و صدها دانشجو را بازداشت و زخمی نمودند. سرکوب‌گران در دانشکده فنی، اقدام به شلیک با گلوله‌های جنگی کردند که در نتیجه‌ی آن تعداد زیادی …

توماج صالحی دو هفته پس از آزادی، باردیگر با ضرب و شت
اخبار زندان
توماج صالحی دو هفته پس از آزادی، باردیگر با ضرب و شتم بازداشت شد

توسط: ناصر اعتمادی برخی حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی با تأئید این خبر افزودند که توماج صالحی، رپر و هنرمند جوان ایرانی، امروز پنجشنبه نهم آذر ماه توسط مأموران لباس شخصی مسلح با خشونت دستگیر و به محلی نامعلوم منتقل شد. توماج صالحی به دلیل ترانه‌های اعتراضی و پرطرفدارش در …

گزارش مبارزه برای آزادی ـ ۶۰ ۸ آذر ۱۴۰۲
اخبار زندان
گزارش مبارزه برای آزادی ـ ۶۰‏‏۸ آذر ۱۴۰۲ – ۲۹ نوامبر ‌۲۰۲۳‏

گزارش مبارزه برای آزادی ـ ۶۰‏ ‏۸ آذر ۱۴۰۲ – ۲۹ نوامبر ‌۲۰۲۳‏ در این شماره:‏ درهفته‌ا‌ی که گذشت ‏ آمار حداقلی جنایت‌های رژیم از شهریور ۱۴۰۱ تاکنون کشته‌های راه آزادی ‏ زندانیان سیاسی و معترضان در خطر محکومیت به اعدام اعدام‌ها: نقض حق زندگی دستگیری‌ها ‏ زندانیان ناپدیدشده‌ی قهری …

%d Bloggern gefällt das: