ـ#از_ایران_خبر_میرسد :: نگاهی فشرده به آخرین اطلاعات مربوط به جانفشانان، جانباختگان و دستگیرشدگان خیزش دی ماه

زندانی سیاسی آزاد باید گردد
خبر

ـ#از_ایران_خبر_میرسد :: نگاهی فشرده به آخرین اطلاعات مربوط به جانفشانان، جانباختگان و دستگیرشدگان خیزش دی ماه

انبوه خبرها در رسانه های عمومی و نیز رسانه های اجتماعی در مورد دستگیری ها و کشته شدگان، نشان از وضعیت وخیم روزها و هفته های فعلی برای زندانیان سیاسی و خانواده های آنان دارد. خواست آزادی همه زندانیان سیاسی و دستگیرشدگان اعتراضات اخیر، خواست مشترک همه ماست. گزارش زیر، فشرده ای از خبرهای دریافتی شبنامه در روزهای اخیر را منتشر می سازد

شبنامه

بیست و هفتم ژانویه 2018

هفتم بهمن 1396

***

نام کشته شدگان در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های مخوف جمهوری اسلامی ایران در خیزش اجتماعی علیه فقر و بیکاری و گرانی تا تاریخ 29 دی 1396:

ـ 1- سینا قنبری، تهران

ـ 2- محسن عادلی، دزفول

ـ 3- وحید حیدری، اراک

ـ 4- سارو فهرمانی، سنندج

ـ 5- کیانوش زندی، سنندج

ـ 6- علی پولادی، چالوس

ـ 7- محمد نصیری، زنجان

ـ 8- حسین قادری، سنندج

ـ 9- حسن ترکاشوندی، کرج

ـ 10- سید شهاب ابطحی، اراک

نام کشته شدگان در خیابان، توسط سرکوبگران جمهوری اسلامی ایران در خیزش اجتماعی علیه فقر و بیکاری و گرانی تا تاریخ 29 دی 1396:ـ

ـ 1- احمد حیدری، دانش‌آموز 13ساله، قهدریجان

ـ 2- غلامحسین شهاب، فروشنده‌ی کفش در پاساژ پارسیان، قهدریجان

ـ 3- آرمین صادقی، دانش‌آموز 15ساله، خمینی‌شهر

ـ 4- حسین شفیعی زاده، کشاورز، اصفهان

ـ 5- حمزه لشنی زند، درود

ـ 6- حسین رشنو، درود

ـ 7- محمد چوباک، درود

ـ 8- احسان خیری، درود

ـ 9- محسن ویرایشی، درود

ـ 10- محمد کهزادی، ….ـ

ـ 11- نعمت‌اله شفیعی، قهدریجان

ـ 12- آریا روزبهی بابادی، پیکر شکنجه شده و بیجانش در رود کارون یافت شد!ـ

ـ 13- امین رمضانی، مسجد سلیمان

ـ 14- مسعود کیانی، دانش آموز 13 ساله، ایذه

ـ 15- نعمت‌اله صالحی، همایون شهر

ـ 16- عبدالرسول کریمی، اصفهان

ـ 17- آرش خدری، مسجد سلیمان

ـ 18- محمد ابراهیمی، اصفهان

ـ 19- بهزاد شهسواری، کرمانشاه

ـ 20- علی مومنی، ….ـ

ـ 21- سیروان پسندی، همدان

ـ 22- عباس کریمی، ….ـ

ـ 23- شهریار هداوند، درود

ـ 24- غلام‌رضا هداوند، درود

بیش از 3700 نفر نیز در سراسر کشور از 10 دی تا 29 دی ماه 1396، در اعتراض به فقر و بیکاری و گرانی در خیزش اخیر، بازداشت شده‌اند که هم‌اینک زیر شدیدترین فشارهای روانی و جسمی، در زندان‌های مخوف جمهوری اسلامی ایران ایستادگی می‌کنند!ـ

***

بابک ابراهیم پور ، معلمی است که در تجمعات  اعتراضی اخیر در  نوشهر  بازداشت شده و از زمان بازداشتش تاکنون هیچ اطلاعی از او در دست نیست.ـ

@schabname

جواد و امین اشرفی از مهندسان نیروگاه همدان
جواد و امین اشرفی از مهندسان نیروگاه همدان

جواد و امین اشرفی از مهندسان نیروگاه همدان از۲۱ دی در بازداشتند، آنها در تماس کوتاهی با خانواده عنوان کرده‌اند که „تحت بازجویی و فشار روانی هستند تا به آنچه بازجوها می‌خواهند اعتراف کنند.”ـ

@schabname

ویدا موحد
ویدا موحد

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار این عکس، خواستار آزادی فوری ویدا موحد شد، عفو بین‌الملل با تاکید بر تبعیض‌آمیز و تحقیرآمیز بودن حجاب اجباری گفت:

مقام‌های ایران باید به آزار و تعقیب قضایی زنانی که صدایشان را علیه حجاب اجباری بلند می‌کنند خاتمه دهند و حجاب اجباری را لغو کنند.ـ

بیانیه‌ی عفو بین‌الملل:ـ

توقف‌ زنان در خیابان، استفاده از الفاظ توهین آمیز و تهدیدآمیز، دستور به جلوکشیدن روسری، دادن دستمال برای پاک کردن آرایش در مقابل ماموران، هل دادن و کشیدن دست، زدن سیلی و ضرب و شتم و پرتاب وحشیانه‌‌ی زنان به داخل ماشین‌های پلیس از جمله نمونه‌های آزار و خشونت فیزیکی است که عفو بین‌الملل در بیانیه‌ی خود به آن اشاره کرده است. این سازمان حقوق بشری اعلام کرده که این اعمال، مصداق شکنجه و رفتارهای بیرحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز هستند که در قوانین بین‌الملل به طور مطلق ممنوع شده‌ است.

ممنوعیت ورود زنان به اماکن عمومی همچون فرودگاه‌ها، دانشگاه‌ها، مراکز تفریحی، ورزشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و ادارات دولتی و اخراج زنان از دانشگاه یا محل کار به بهانه و دلایل خودسرانه‌ای همچون بیرون بودن مو از زیر روسری، آرایش غلیظ و یا پوشیدن شلوار کوتاه، تنگ یا رنگین از دیگر مواردی است که عفو بین‌الملل در گزارش خود به آن اشاره کرده است.

عفو بین الملل اعلام کرده است که مقامات ایران باید فورا ماده 638 قانون مجازات اسلامی و دیگر مقررات تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیزی که حضور بدون روسری زنان در اماکن عمومی را ممنوع می‌کند لغو کنند.

اصل عدم تبعیض، یکی از اصول پایه‌ای قوانین بین‌المللی حقوق بشر است و در میثاق بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی که ایران هم آن را امضا کرده تضمین شده است. حکومت‌ها مجاز نیستند که زنان را ملزم به داشتن یا نداشتن یک نوع خاص از پوشش کنند. اجبار به رعایت یک نوع پوشش خاص مذهبی و فرهنگی ناقض حق آزادی عقیده و مذهب و حق آزادی بیان زنان است. زنان باید این آزادی را داشته باشند که در مورد پوشیدن یا نپوشیدن لباس‌ها و نمادهای مذهبی بر اساس باورهای شخصی خود تصمیم بگیرند.

@schabname

 

زنده ياد حسین ملاحی
زنده ياد حسین ملاحی

پیکر زنده ياد حسین ملاحی جوان بلوچ که به‌دست نیروهای سرکوبگر انتظامی در بندرکرگان به‌قتل رسید جمعه ۶بهمن توسط خانواده و دوستانش تشییع شد

***

نامه‌ی خانواده‌ی آتنا دائمی به عاصمه جهانگیر، گزارش‌گر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران؛

با سلام،ـ

خانم عاصمه جهانگیر، از شما خواهش می‌کنیم نه فقط به خاطر مسئولیت سنگین شما در گزارشگری ویژه‌ی حقوق بشر بودن، بلکه به عنوان یک زن و یک مادر و به حکم انسانیت، صدای ما حسین دائمی و معصومه نعمتی پدر و مادری باشید که روز را با خبر ضرب و شتم شدید دختر در بندشان اغاز کرده‌اند.

جان فرزندمان در خطر است!ـ

اعتراض معصومه نعمتى مادر آتنا دائمى جلوى زندان قرچک ورامین نسبت به ضرب و شتم دخترش و گلرخ ایرایی
اعتراض معصومه نعمتى مادر آتنا دائمى جلوى زندان قرچک ورامین نسبت به ضرب و شتم دخترش و گلرخ ایرایی

در تاریخ ۵ بهمن، آتنا دائمی و هم‌بندش گلرخ ابراهیمی ایرایی با ضرب و شتم شدید به بند قرنطینه زندان قرچک منتقل شدند. بدون اینکه به وکیل وی اطلاع دهند و بدون رعایت هر گونه موازین حقوقی و انسانی و بدون اینکه اجازه همراه داشتن وسایل شخصیشان را داشته باشند.

این در شرایطی است که بهترین سال‌های جوانی، آتنا را به جرم دفاع از حقوق کودک و پای فشردن بر حقوق انسانی زنان و دفاع از انسانیت و مخالفت با اعدام در زندان در طی احکام سنگین به تباهی کشانده‌اند، اما برای سیستم قضایی حکومت ایران این تاوان کافی نیست و در تمام روزهای زندان تلاش کرده‌اند که آتنا و خانواده‌ی ما روی آرامش را نبینند‌.

مدتی است که با طرح شکواییه‌های به ظاهر خصوصی و پرونده‌ سازی‌های عجیب و غریب، فشار روانی برای آتنا ایجاد کرده‌اند و در ادامه‌ی این روند، امروز اتنا دائمی و هم‌بندیش‌ گلرخ ابراهیمی ایرایی را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده و به زندان قرچک ورامین منتقل کرده‌اند.

وجود شرایط ناامن و شکنجه‌های جسمی و روانی در شرایطی که آتنا برای لغو احکام صادره برای خواهرانش به ناچار اقدام به ۵۴ روز اعتصاب غذا کرد و در طی اعتصاب غذا کیسه صفرای خود را از دست داد و تحت عمل جراحی قرار گرفت و در حال حاضر نیز شرایط جسمی مناسبی ندارد و ما نگران جان دخترمان هستیم و بدینوسیله از شما می‌خواهیم که برای آزادی آتنا تلاش کنید. حق آتنا ماندن در زندان نیست، کمک کنید دخترمان آزاد شود.

اعتراض معصومه نعمتى مادر آتنا دائمى جلوى زندان قرچک ورامین نسبت به ضرب و شتم دخترش و گلرخ ایرایی

#رامین و #افشین_حسین_پناهی در اعتراض به صدور حکم اعدام رامین، در زندان سنندج دست به اعتصاب غذا زدند

این دو فعال سیاسی و مدنی کە برادر یکدیگر نیز هستند در اعتراض بە صدور حکم اعدام برای رامین صبح امروز شنبە هفتم بهمن ماە دست بە اعتصاب زندند. آنها طی نامەی رسما اعتصاب غذای خود را بە مسوولان زندان مرکزی سنندج اعدام داشتند.

گفتنی است کە „دادگاه انقلاب سنندج“ طی حکمی رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی کُرد را به اعدام محکوم کرد. این حکم روز پنج‌شنبه پنجم بهمن‌ماه به وی ابلاغ شده است، این فعال سیاسی پیش‌تر در ۲۶ دی‌ماه سال جاری در شعبه اول دادگاه انقلاب محاکمه شده بود. همچنین افشین حسین پناهی برادر وی نیز کە از فعالان مدنی می باشد و وی نیز بە هشت سال و نیم محکوم شدە است.

@schabname اعدام و شکنجه را در ایران متوقف کنید
@schabname اعدام و شکنجه را در ایران متوقف کنید

Keine Kommentare

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.

اخبار زندان
گزارش مبارزه برای آزادی ـ ۷۱‏‏۲۲ فرورین ۱۴۰۳ – ۱۰ آوریل ‌۲۰۲۴‏

گزارش مبارزه برای آزادی ـ ۷۱‏ ‏۲۲ فرورین ۱۴۰۳ – ۱۰ آوریل ‌۲۰۲۴‏ در این شماره:‏ برخی از جنایت‌های اخیر آمار حداقلی جنایت‌های رژیم از شهریور ۱۴۰۱ تاکنون کشته‌های راه آزادی ‏ زندانیان سیاسی و معترضان در خطر محکومیت به اعدام عدام‌ها: نقض حق زندگی دستگیری‌ها ‏ زندانیان سیاسی: ناپدیدشده‌گان …

Uncategorized
جمهوری_اعدام در سال گذشته با بیشترین اعدام، رکورد ۸ سال اخیر را رقم زد و شورای حقوق بشر رژیم را برای هفتادمین بار محکوم کرد.

بابک علی پور، متهم سیاسی، علیرغم گذشت ۱۰۹ روز از زمان بازداشت، هنوز در بند ۲۰۹ زندان اوین و در وضعیت بلاتکلیف به سر می‌برد: به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، آقای علی پور درتاریخ یکم دی م ۱۴۰۲ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد. تاکنون …

خبر
مقاومت زندگی است. ننگ و نفرت بر رژیم اسلامی

گزارش مبارزه برای آزادی ـ ۶۸ (۲)‏ ‏۱۰ اسفند ۱۴۰۲ – ۲۹ فوریه ‌۲۰۲۴‏ در این شماره:‏ برخی خبرها‌ی:‏ فساد و غارت‌گری ‏نهادینه‌ی رژیم ‏ کارگران و حوادث کاری؛ حقوق و دستمزد؛ فقر، تورم احضارها؛ اخراج‌ها و محرومیت‌ها نقض آزادی بیان؛ زنان و کودکان نقض حق بهداشت،‌‌ آموزش، محیط زیست …

%d Bloggern gefällt das: