معرفی کتاب : جنبش انقلابی فارک

جنبش انقلابی فارک
خبر

جنبش انقلابی فارک

(معرفی کتاب)

جنبش‌های مسلحانه در سال‌های 1960 تا 70 میلادی در بخش های وسیعی از جهان گسترش یافت. سازمان‌های مسلحی که در آن زمان درکشورهای مختلف تشکیل شد به نوعی بازتاب مبارزات کارگران و زحمتکشان در آن دوره بودند. دیکتاتوری های نظامی در کشورهای امریکای لاتین، خاورمیانه، جنوب شرقی آسیا و همچنین در افریقا، که مورد تایید ضمنی نظام سرمایه‌ داری جهانی بودند، مبارزات حق طلبانه مردم را به شدت سرکوب می‌کردند. بازتاب این سرکوب بی‌رحمانه، گسترش مبارزات مسلحانه در این کشورها بود.

این مبارزات در کشورهایی همانند نیکاراگوئه، کوبا، بولیوی، برزیل، آرژانتین، السالوادور هر یک با افت و خیزهایی به نتایج مشخصی رسید و دیکتاتوری های نظامی پس از چند سال سرنگون شده و در برخی دیگر از این کشورها، مبارزان به قدرت رسیدند. در ایران نیز از 19 بهمن 1349 مبارزه ای آغاز شد که به جنبش سیاهکل معروف گشت، برآمدی از این مبارزات بود و تا سرنگونی رژیم کودتایی شاه ادامه داشت. یکی از کشورهایی که این مبارزات در آن با افت و خیزهای فراوان، تا کنون ادامه داشته، کلمبیاست. جنبش فارک در کلمبیا به عنوان یکی از آخرین این گروه ها، اکنون پای میز مذاکره صلح نشسته  و می‌رود تا فصل جدیدی را آغاز کند. سرنوشت توافق نامه ی امضا شده صلح هنوز روشن نیست و به نظر می‌آید فارک راه دشواری را هنوز در پیش رو دارد.

واحد تحقیقات بین الملل کانون مدافعان حقوق کارگر تا کنون مبارزات کارگران و زحمتکشان برخی کشورها (مانند نپال، فلسطین، ترکیه، کره جنوبی، عراق، فلیپین، مکزیک ) را مورد بررسی قرار داده است. اکنون نیز برای آشنایی بیشتر کارگران و زحمتکشان ایران با تجربیات کارگران و مبارزان کلمبیایی کتاب جنبش انقلابی فارک به شکل مجموعه ای تهیه شده است. به امید آنکه تجربیات مبارزه در کشورهای دیگر بتواند در امر سازماندهی و تداوم مبازه طبقه کارگر در کشور ما نیز کمک کند.

کانون مدافعان حقوق کارگر

19 بهمن 1396

بخش های مختلف کتاب به شکل مقالات جداگانه به تدریج منتشر خواهد شد. فایل کتاب را می‌توانید از اینجا دانلود کنید:ـ

برای دانلود کتاب جنبش انقلابی فارک لطفا اینجا کلیک کنید


پیش درآمد

کلمبیا یکی از کشورهایی است که طولانی‌ترین مبارزات رهایی​بخش و برابری­طلب را دارد و ارتش خلق کلمبیا با سابقه‌ترین ارتش رهایی​بخش در صد سال گذشته است. هر چند اطلاعات کمی از مبارزات مردم کلمبیا به زبان فارسی در دسترس است و در افکار عمومی به دروغ چنین نمایانده شده که ارتش خلق کلمبیا (فارک) یک گروه تروریستی است که در قاچاق موادمخدر دست دارد.

مطالعه­ی تاریخ مبارزات جنبش​های رهایی​بخش معاصر آمریکای لاتین، آفریقا و آسیا، به خصوص مردم خاورمیانه در دهه 40 و 50 شمسی (70 میلادی) به خوبی مشابه بودن این مبارزات اجتماعی را عیان می​سازد. به دنبال سیاست​های اقتصادی و سیاسی نیکسون و تغییراتی که در این کشورها رخ داد، در کنار منابع طبیعی ارزشمند این کشورها و مقاومت​های مردم آن­ها در مقابل استثمار شدید و چگونگی مقابله سرمایه­داری با جنبش​های مترقی این کشورها، به رغم فاصله جغرافیایی و تفاوت​های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی، سبب شد تا مبارزات این کشورها شباهت زیادی با یکدیگر داشته باشد.

هدف این مجموعه بررسی جنبش زحمتکشان کلمبیا و نقش آن در آمریکای لاتین است و پرسش​هایی را پیش رو می​گذارد تا شاید از طریق پاسخ به آن​ها بتوان سیر تحول مبارزه جنبش رهایی​بخش کلمبیا را روشن‌تر بررسی کرد و جایگاه جنبش زحمتکشان را در توافق صلح میان ارتش خلق کلمبیا (فارک) و دولت کلمبیا مشخص و روشن کرد. سوالاتی نظیر:

مبارزات رهایی​بخش کلمبیا چگونه آغاز شد؟ نیروهای تشکیل دهنده مبارزات رهایی​بخش چه کسانی هستند؟ پشتوانه آنها چیست؟ منابع نظری آن­ها چه بوده و امکانات مادی این جنبش از کجا و چگونه تأمین می​شده و می​شود؟ بر خلاف تبلیغات سرمایه​داری مبنی بر دست داشتن فارک در قاچاق موادمخدر، چگونه نیروهای رهایی​بخش توانسته​اند از دل مبارزات دهقانی زمینه­ی سازماندهی دهقانان­ـ تقسیم زمین​ها بین روستاییان و تغییر روش تولید محصول از کوکا (ماده اصلی کوکایین) به محصولات کشاورزی دیگر را مهیا کنند؟ چرا حزب کمونیست کلمبیا (احزاب برادر) مخالف مبارزه­ی رهایی​بخش بود و این­که فارک چگونه با احزاب برادر مرزبندی کرد؟ رسانه­های سرمایه​داری چه نقشی دارند؟ نقش کشورهای سرمایه​داری و به طور مشخص آمریکا در این میان چیست؟ نیروهای شبه نظامی کیستند و نقش سازمان امنیت آمریکا و کمک‌های بیلیون دلاری چیست؟ چگونه زنان مبارز کلمبیایی به شناسایی و گروگانگیری نیروهای امنیتی حتی در درون آمریکا می​پردازند؟ نقش جنبش    رهایی­بخش در جنبش کارگری چه بوده است و سازماندهی جنبش کارگری را چگونه پیش برده‌اند؟ روابط نیروهای رهایی​بخش با دیگر کشورهای مترقی آمریکای لاتین چگونه بوده است؟ جنبش رهایی‌بخش کلمبیا چرا سر میز مذاکره نشست؟ آیا به خاطر شکست نقشه راه عمل‌شان بود یا شرایط تغییر کرده است؟ و اکنون پس از پیمان‌شکنی‌های دولت، که قابل پیش‌بینی بوده، فارک چگونه می‌خواهد بر سر پیمان خود برای رسیدن به عدالت و آزادی برای مردم کلمبیا بماند و …

جواب این سوالات برای جوانانی که ماجراهای قیام مردم ایران در سال 57 را ندیده​اند و اطلاعات زیادی از تظاهرات صدها هزار نفری در تهران در اول ماه می‌​سال 58 و دیگر شهرها ندارند، کسانی كه جمع شده بودند تا ببینند که جنبش رهایی​بخش مردم ایران چگونه می​تواند سازماندهی جدید کارگری و مبارزه طبقاتی را در سطح دیگری پیش ببرد؛ حتماٌ می​تواند مفید باشد.

در پایان این مجموعه روشن خواهد شد که چرا سرمایه‌داری به‌طور کامل می‌خواهد این مبارزه را در دنیای پس از جهانی‌سازی به سطح خریدوفروش موادمخدر نیروهای مافیای قدرت تنزل دهد تا برای نسل جوانی که شناختی از مبارزات رهایی‌بخش آمریکای لاتین در دوران معاصر ندارند، واقعیت این مبارزات ناروشن باقی بماند. برای روشن شدن زمینه‌های نقش جنبش رهایی‌بخش کلمبیا باید مشخص شود که چرا و چگونه فارک بر سر میز مذاکره نشست. اما لازم است که به این مسأله نیز پرداخته شود که آیا مذاکره ناشی از شکست نقشه راه عمل جنبش رهایی است یا بر مبنای ضرورت تاریخی و شرایط تغییر کرده در کشور کلمبیا می‌توان آن را دید. در کنار آن، جنبش کارگری، زنان و رابطه سایر نیروهای رهایی‌بخش با این جنبش‌ها نیز مهم است بررسی شود.

مقالات، مصاحبه‌ها و سخنرانی‌هایی که در بخش انتهای کتاب آمده است، تکمیل کننده بخش‌های دیگر کتاب است.ـ

برای دانلود کتاب جنبش انقلابی فارک لطفا اینجا کلیک کنید

 

Keine Kommentare

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.

علیه کنفرانس امنیتی در مونیخ: مقاومت دسته جمعی علیه جنگ، ناسیونالیسم، استبداد و امپریالیست‌ها
آلمان
علیه کنفرانس امنیتی در مونیخ: مقاومت دسته جمعی علیه جنگ، ناسیونالیسم، استبداد و امپریالیست‌ها

ما چپ‌گرایان، با چشم‌انداز و پیوندهای بین‌المللی، هرگز نباید صحنه را به سادگی به نمایندگان کنفرانس امنیتی مونیخ بسپاریم تا بوسیله‌ی راستگرایان و سلطنت طلبان این جنبش برخاسته از اعماق مبارزاتِ مردمی را به بیراهه بکشانند۰ اکنون حملات امپریالیست‌ها و اپوزیسیون‌های راست به جمهوری اسلامی، این فرصت را برای این رژیم ارتجاعی فراهم آورده که جنبش مردمی و مستقل را ساخته‌ی امپریالیستهای غرب و مرفهان خارج‌نشین جلوه دهد و این را توجیهی برای تداوم جنایت و سرکوب‌های خود قرار دهد و حتی سرکوبگری و خودکامگی خود را در جهتِ استقلال و دفاع از نظام در قبال قدرت‌ها توجیه کند و در افکار جهان تظاهر به ضد امپریالیست بودن کند۰. متاسفانه جریانات شب چپی در جهان وجود دارد که بیشرمانه جهان را تقلیل به تحلیلی می‌دهند که در آن دو قطب غرب سرمایه داری و شرق «سوسیالیسم» مقابل هم قرار دارند۰ این جریانات شبه‌چپ‌به اصطلاح مبارزاتی «ضد امپریالیسم» دولت جمهوری اسلامی اشاره میکنند و فاقد هرگونه نقادی واقعی از خودکامگی و خشونت رژیم‌های استبداد شرقی اند و با اتکا به تحلیل غیرمردمی خود، حمایت از بلوک استبداد و استعمار شرقی را به صورت حمایتی مرحله‌ای علیه دولت غرب سواستفاده می‌کنند. یعنی درگیری‌های بین رژیم‌های سرمایه‌داری کوچک و شبه‌مافیایی (مانند رژیم ایران یا رژیم اسد) علیه قدرت‌های امپریالیستی غربی مانند آمریکا را همچون مبارزه‌ای بر ضد سرمایه‌داری قلمداد می‌کنند.

اخبار زندان
فراخوان اعتراض به دستگیری و زندانی کردن

فعالان کارگری و زندانیان سیاسی ایران در شهر گوتنبرگ، سوئد روز شنبه ۲۱ ژانویه ۲۰۲۳ ساعت ۰۰؛۱۴ دو بعدازظهر میدان « برنرس پارکن Solidaritet manifestation med fängslade arbetaraktivister och alla politiska fångar i Iran باید از دستگیری و سرکوب هر تک نفری، پشیمان شان کرد! باید از فرزندان جنبش مان، …

صدای آنان باشیم
خبر
قیام_علیه _اعدام #

چهارده نفر از زندانیان سیاسی زیر احکام ارتجاعی اعدام قرار دارند، صدای آنان باشیم کامبیز خروت، شعیب میربلوچ‌زهی ریگی، منصور دهمرده، ابراهیم نارویی، مهدی محمدی فرد، عرشیا تکدستان، جواد روحی، صالح میرهاشمی، مجید کاظمی، سعید یعقوبی، محمد قبادلو، مهدی بهمن، منوچهر مهمان‌نواز و محمد بروغنی نام ۱۴ معترض بازداشتی و‌ …

%d Bloggern gefällt das: