فراخوان به نیروهای چپ در سراسر جهان: در کنار مبارازت مردم ایران بایستید!ـ

زندانی سیاسی آزاد باید گردد!
اطلاعیه

برگرفته از تارنمای گفتگوهای زندان (۹ آذر ۱۳۹۸):

فراخوان به نیروهای چپ در سراسر جهان:

در کنار مبارازت مردم ایران بایستید!

برای دریافت نسخه پی دی اف لطفا اینجا کلیک کنید

بیانیه‌ی زیر توسط جمعی از فعالان مستقل و آکادمسین های چپ ایرانی در آلمان، انگلستان و فرانسه در بحبوحۀ قیام آبان ۹۸ نوشته شده است. بیش از ۱۶۰ مبارز، اکتیویست، آکادمسین و سازمان‌ سیاسی مستقل چپ از سرتاسر جهان بیانیه را امضا کرده اند و همبستگی خود را با مبارزات شجاعانه و برحق مردم ایران ابراز کرده اند (برای دیدن لیست کامل امضاکنندگان، به اینجا رجوع کنید*). این بیانیه همچنین به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و یونانی و اسپانیایی انتشار یافته است.

* * *

«ما علیه مشکلات برآمده از کل سیستم اعتراض می‌کنیم. ما به بحرانی برخوردیم که فهمیدیم سیستم دیگر از پس حل آن برنمی‌آید.» – یکی از تظاهرکنندگان در شیلی

جهان‌مان آتش‌ گرفته است؛ نه‌فقط جنگل‌ها، بلکه شهرها هم در سرتاسر جهان در آتش می‌سوزند. انواع و اقسام تضادهای اجتماعی در حال فوران اند و شعله‌های‌شان را به کل این کرۀ خاکی می‌گسترانند: الجزایر، شیلی، اکوادور، هائیتی، هنگ‌کنگ، عراق، لبنان، سودان یا هرکجا که فکرش را بکنید. در بستر و بحبوحه‌ی مبارزات جهانی علیه دوزخ اجتماعیِ سرمایه‌داری مالی نولیبرال، از ۲۴ آبان ۱۳۹۸ خیزش عمومی دیگری در ایران شکل گرفته است.

سه‌برابرشدن ناگهانی قیمت بنزین جرقه‌ای بود برای شروع اعتراضاتِ ده‌ها هزار نفر در بیش از صد شهر. بی‌گمان، قیمت بنزین به‌خودی‌خود باعث چنین خیزش عظیم و گسترده‌ای نشد؛ بلکه علت اصلی آن، ۴۰ سال حکمرانی الیگارشیِ مبتنی بر اقتدارگرایی، حذف سیستماتیک مخالفان و سلب مالکیت بود که در اثر آن میلیون‌ها نفر بیکار شده یا در شرایط کاری بسیار بی‌ثبات قرار گرفته اند و از ملزومات اساسی زندگی (تحصیلات، بهداشت، غذا و مسکن) محروم مانده اند.

همان‌طور که در شیلی افزایش ۳۰ پزو در قیمت بلیت مترو بی‌درنگ لهیب آتشی پنهان را به جهنم بدل ساخت، در ایران هم قیمت بنزین جرقه‌ی خیزش اخیر را زد (همین امر در مورد مالیات‌بستن بر استفاده از نرم‌افزار ارتباطیِ WhatsApp در لبنان و حذف یارانه‌های سوخت در اکوادور و غیره نیز صادق است). دیوارنوشته‌ای در شیلی حال‌وهوای وضعیت را این‌گونه توصیف می‌کند: «موضوع نه بر سر ۳۰ پزو ، بلکه بر سر ۳۰ سال نولیبرالیسم است».

از روز جمعه (۲۴ آبان / ۱۵ نوامبر) مردم ایران شجاعانه با ماموران تا بن‌دندان مسلحِ سپاه پاسداران و مزدوران شبه‌نظامی و لباس‌شخصیِ بسیج ‌نبرد می‌کنند، کسانی که به‌لحاظ اقتصادی وابسته به حکومت‌اند. مسلما مردم «حق» دارند از خود در برابر خشونت نظام‌مند دولتی دفاع کنند، در خیابان‌ها سنگر بسازند، بزرگ‌راه‌ها را ببندند و معابر و اماکن محلی را اشغال کنند.

آن کسانی که فراموش‌ شده بودند و دیده نمی‌شدند، حال با آتشی که افروخته‌اند خود را نمایان می سازند. آتش برای آن‌ها حکم جلیقه‌ی زردی را دارد که پرولتاریا و جمعیت مازادِ فرانسه به تن دارند؛ هر دوی این‌ها بناست صدایی به بی‌صدایان دهد. درحالی‌که تلویزیون «بی‌. بی‌. سی. فارسی» و رسانه‌‌های هم‌سو با آن، ازجمله نیروهای مرتجع سلطنت‌طلب (همچون تلویزیون «ایران اینترنشنال» و «من و تو») آموزه‌های لیبرالی «اعتراض صلح‌آمیز و مدنی» را تجویز می‌کنند، جوانان ایران به این واقعیت آگاه‌اند که «هیچ مردمی بدون نفرت به پیروزی نخواهند رسید»؛ که «نیروی مادی را باید با نیروی مادی سرنگون کرد»؛ و این‌که آن‌ها به‌طور مشروع و موجهی حق‌ دارند از خویش در برابر خشونت نظام‌مند دولتی که شهروندان را می‌کشد دفاع کنند.

پیام مردم در جنوب جهانی و ورای آن یک جمله است: «دیگر بس است!». به‌همین‌ سیاق است که دانشجویان در یکی از دانشگاه‌های تهران فریاد برمی‌آوردند: «ملت ما عاصیه؛ برده‌داری کافیه!». مردم ایران درست مثل خواهران‌ و برادران‌مان در عراق و لبنان از سرمایه‌داری اقتدارگرایی که زندگی‌شان را به یک زندگی‌ِ نباتی تنزل داده به‌تنگ آمده‌اند؛ از فساد نظام‌مندیِ که ذاتیِ سرمایه‌داریِ مافیایی است خسته شده‌اند؛ ‌و از خُرده‌امپریالیسم جمهوری اسلامی در عراق و لبنان و فلسطین و سوریه و یمن و کل منطقه بیزارند. آن‌ها فقط با سه‌برابرشدن قیمت سوخت مخالفت نمی‌کنند؛ بلکه مخالفت آن‌ها با کلیت نظام جمهوری اسلامی است. هیچ شعاری بهتر از شعار رفقای‌مان در لبنان روح این رشته مبارزات را در بزنگاهِ کنونی را بیان نمی‌کند: «کلاً یعنی کلاً [همه‌شان بدون استثناء باید بروند!].

طبقه‌ی حاکم تاکنون با مشتی آهنین به این نفی رادیکال و عملیِ همه قدرت‌های موجود پاسخ داده است. شدت و ابعاد خشونت سیستماتیکی که جمهوری اسلامی برای فلج‌ساختن خیزش آبان به‌کار بست کم‌سابقه بوده است. مقامات حکومتی اینترنت را چهار روز متوالی به‌طور کامل قطع کردند و با این‌کار مملکت را به جعبه‌ی سیاه بزرگی بدل کردند تا با خاطری آسوده و مصون از هر گونه بازخواهیْ خون مردم را بریزند. طبق گزارش سازمان عفو بین‌الملل صدها نفر مجروح، هزاران نفر بازداشت و دست‌کم «۱۶۱ نفر در ۲۱ شهر کشته‌ شده‌اند». البته «شمار واقعی کشته‌شدگان احتمالاً بسیار بیشتر است و بنا به برآورد برخی گزارش‌ها به بیش از۲۰۰ نفر می‌رسد». ویدیوهای بسیاری نشان می‌دهند که پلیس به سر و سینه‌ی تظاهرکنندگان تیراندازی می‌کند؛ شیوه‌ای که در عراق نیز عیناً شاهد آن بودیم. این تیراندازی‌ها خصوصاً در استان‌های کردنشین و عرب‌نشین روی داده‌اند که مردم محروم‌شان بار دیگر در خط مقدم خیزش هستند و بیشترین هزینه را داده‌اند.

جمهوری اسلامی تاکنون در دستیابی به اهدافش موفق بوده است: حاکمان از فرصتی که تحریم‌های آمریکا برای تحقق رؤیاهای نولیبرال‌شان به‌ارمغان آورده بود استفاده کردند تا هم از شرِ کسری بودجه‌ی فعلی خلاص شوند و هم منابع کافی برای افزایش عملیات نظامی‌شان در منطقه فراهم آورند. آن‌ها برای این منظور اینترنت را قطع کردند و به‌واسطه‌ی آن به کشتار وحشیانه‌ی مخالفان‌شان پرداختند. در سطح بین‌المللی، سرکوب دولتی در ایران نه پوشش رسانه‌ای مشخصی داشته و نه محکومیتی را در پی‌ داشته است؛ هم‌چنان‌که همبستگی ابراز‌شده از جانب چپ جهانی هم بسیار اندک بوده است. به‌بیان دیگر، حمام خون در سکوت مطلق رخ داد. یک دلیل‌ این رویکرد شگفت آن است که برخلاف طبقات محروم در ایران و خاورمیانه که هیچ توهمی درباره‌ی نقش «ضد امپریالیسیِ» جمهوری اسلامی ندارند، بسیاری در اردوگاه چپ همچنان به بازنمایی ایدئولوژیک رژیم از خویش (در مقام نیرویی ضد امپریالیست در برابر آمریکا و هم‌پیمانانش در منطقه) باور دارند. چپ نیازمند آن است که از طبقات تحت‌ستم و سرکوب‌شده بیاموزد، تا هم با امپریالیسم آمریکا (به‌ویژه تحریم‌های آمریکا) مخالفت کند و هم با مداخله‌جویی‌های جمهوری اسلامی در منطقه.

ما امضاءکنندگان این بیانیه، به‌عنوان جمعی از فعالین و دانشگاهیان چپ، از نیروهای چپ در سراسر جهان تقاضا می‌کنیم که سکوت خود را بشکنند و با مردم ایران و مقاومت‌شان اعلان همبستگی کند. برای ما بی‌معنی‌ست که از جمهوری اسلامی چیزی مطالبه کنیم، ولی از رفقای‌مان و دیگر نیروهای پیشرو در سراسر جهان می‌خواهیم تا به هر شکلی که می‌توانند صدای مردم سرکوب‌‌شده ایران باشند که در خفقان این انزوای تحمیلی قرار گرفته‌اند. ما هم‌چنین از چپ بین‌المللی می‌خواهیم جنایات قساوت‌بار رژیم ایران علیه مردمش را محکوم نماید.

و در پایان، همبستگی خود را با معترضان در ایران اعلام می‌کنیم؛ کسانی که با تن‌ندادن به ریاضت اقتصادی و اقتدارگرایی و نظامی‌سازیِ جامعه و هر نوع سلطه‌ای که خودمختاری و آزادی‌شان را سرکوب کند، کرامت انسانیِ خویش را باز می‌‌جویند.

* * *

* پی‌نوشت:‌ برای دیدن لیست کامل امضاکنندگان به اینجا رجوع کنید. این فهرست تا تاریخ سوم دسامبر (۱۲ آذر) به‌روزرسانی می‌شود. برای پیشتیبانی از بیانیه می‌توانید امضای خود را تا این تاریخ به‌ نشانی ایمیل زیر ارسال کنید: azadi_subversion@riseup.net

اسامی تعدادی از امضاکنندگان (به‌ترتیب حروف الفبای فهرست انگلیسی):

عباس ولی

اکبر معصوم‌بیگی

اتحاد سوسیالیست‌های خاورمیانه

امین حصوری

امیر کیانپور

فرهنگ آنتی‌فا (گروه سیاسی مستقل، یونان)

بهنام امینی

کاترین مالابو

کمپین دفاع از بازداشت شدگان هفت تپه

کمیتۀ همبستگی با مردم سوریه (CISPOS)

کمیتۀ همبستگی با هنگ کنک (هنگ کنگ، گروه سیاسی مستقل)

دیوید هاروی

دیوید مک‌نالی

اریک الیه

اتین بالیبار

فاطمه کریمی

فرهاد نعمانی

فریبرز رئیس دانا

ایمان گنجی

ژول فاکت

کامران متین

کمال خسروی

کاوه کرمانشاهی

منجنیق

محدثه زارع

محمد‌رضا نیکفر

مایکل هارت

پیتر هالوارد

پیتر هیودیس

گفت‌وگوهای زندان

ساسان ‌صدقی‌نیا

سباستین باجن

سینا ذکاوت

سهراب بهداد

شهرزاد مجاب

اتحادیۀ دانشجویی سواس (دانشگاه مطالعات شرقی و شمال آفریقا، لندن)

کانتین سوریه (گروه سیاسی مستقل چپ، پاریس)

منبع:ـ

http://dialogt.de/2019/8084/

 

لیست کامل به روز رسانی شده تا اول دسامبر 2019

 

 1. Abbas Vali (Professor of Sociology, Bogazici University, Emeritus)
 2. Adrienne Bonnet (Comédienne/Metteure en scène)
 3. Agitations (France)
 4. Ahmed Shawki (Chicago, Illinois)
 5. Akbar Masoumbaigi (author and member of „The Iranian Writers Association“)
 6. Alain Deneault (directeur de programme au Collège international de philosophie, Paris)
 7. Ali Zohdi-Tehrani
 8. Alliance of Middle Eastern and North African Socialists
 9. Amin Hosouri (Leftist militant, Germany)
 10. Amir Kianpour
 11. Anahita Hosseini (Exiled Iranian leftist, University of Sussex)
 12. Dr Andrea Brock (Lecturer, University of Sussex)
 13. Andrew Berman  (Peace and Justice activist, Veterans for Peace, USA)
 14. Andrew Newsham (Senior Lecturer in International Developmentو Department of Development Studies)
 15. Angela Dimitrakaki (University of Edinburgh)
 16. Antifascist Culture (Αντιφασιστικός Πολιτισμός, Greece)
 17. Arash Ganji (writer and translator, secretary of the Iranian Writers Association)
 18. Arnaud François
 19. Arpita Das (Founder-Publisher, Yoda Press, New Delhi, India)
 20. Aurélie Jeantet (Enseignante-chercheure, Université Sorbonne Nouvelle Paris 3)
 21. Azar Khalili (Ex-political prisoner)
 22. Azadeh Shourmand (Feminist militant)
 23. Barbara Umrath (Researcher, Germany)
 24. Béatrice Rettig
 25. Behnam Amini (York University, Canada)
 26. Behrang Pourhosseini (ATER Chargé de Cours au Département de Philosophie, Université Paris 8 Vincennes Saint-Denis)
 27. Beyond Europe
 28. Bijan Kiarasi (Militant Leftist, Germany)
 29. Bill Fletcher, Jr. (Executive editor, organization for identification only,USA)
 30. Bita Samimizad (University of Bonn)
 31. Brian Gibbons (Fairview Park, Ohio, USA)
 32. Brian Slocock (Merseyside Syria Solidarity, Britain)
 33. Bob Brecher (Professor of Moral Philosophy Director, Centre for Applied Philosophy, Politics & Ethics University of Brighton)
 34. The Campaign to Defend Haft Tapeh Prisoners (Iran)
 35. Catherine Malabou
 36. Clint Burnham (Professor and Chair of Graduate Program Department of English Simon Fraser University)
 37. Cinzia Arruzza
 38. Christiane Vollaire, Philosopher, CNAM, Paris, France
 39. Committee in Solidarity with the People of Syria (CISPOS)
 40. Committee of Solidarity with Hong Kong (Independent, militant collective, Hong Kong)
 41. Cyrus Bina (Distinguished Research Professor of Economics at the University of Minnesota and Fellow, Economists for Peace and Security)
 42. Dariush Arjmandi (Sweden)
 43. Dr Daryoush Navidi (Socialist academic exile from Iran and political activist)
 44. David Harvey (Distinguished Professor, The Graduate Center, The City University of New York)
 45. David McNally (Professor, Houston, Texas)
 46. Dinah Rajak (University of Sussex)
 47. Éric Alliez (Professor of Philosophy, Paris 8).
 48. Éric Michaud (directeur d’études Ehess, Paris)
 49. Etienne Balibar (Ancien Professeur à l’Université de Paris-Nanterre)
 50. Farhad Nomani (Professor Emeritus, The American University of Paris)
 51. Farokh Ghahremani (Ex-political pisoner and editorial member of the “Prison’s Dialogue”)
 52. Fatemeh Karimi
 53. Fatemeh Masjedi (Academic activist, Berlin)
 54. Gemma Durany (IT Researcher, Heidelberg, Deutschland)
 55. Gene Ray (Geneva School of Art and Design)
 56. Gholam Khiabany
 57. Gianmaria Colpani, lecturer at Utrecht University
 58. Glenda Andrade, CRESPPA – GTM (Université Paris 8)
 59. Gordon Asher – Independent Scholar
 60. Greg Albo (Professor York University, Toronto)
 61. Hadi Enayat (Aga Khan Centre)
 62. Hamid Nowzari
 63. Hemad Sheybani (Leftist militant, journalist)
 64. Homayon Iwani (Ex-political prisoner and editorial member of the “In Defence of Marxism”)
 65. Hostis Journal
 66. Hushang Dinarvand (Leftist militant)
 67. Iman Ganji (Freie universität berlin)
 68. Ivana Bago (Independent Scholar, Zagreb)
 69. Jacob Rogozinski (philosopher, professor at Strasbourg University)
 70. Jamila Mascat (Lecturer, Utrecht University)
 71. Jaleh Jane Mansour
 72. Jean-Christophe Goddard (Université de Toulouse Jean-Jaurès Coordinateur du Consortium Erasmus Mundus EuroPhilosophie)
 73. Jean-Claude Bonne (directeur d’études École des Hautes Études en Science Sociale Paris)
 74. Jeff Derksen
 75. John Malamatinas (freelance journalist)
 76. John Simoulidis (Assistant Professor, Department of Social Science, York University)
 77. Jose Rosales (PhD candidate, Stony Brook University)
 78. Judith Rodenbeck (Associate Professor Media & Cultural Studies University of California, Riverside)
 79. Jules Falquet (Sociologist, feminist, Université de Paris)
 80. Kamran Matin (Sussex University, International Relations Department)
 81. Kamal Khosravi (Marxist author and theorist)
 82. Kanishka Goonewardena (Associate Professor, University of Toronto, Department of Geography and Planning)
 83. Kaveh Kermanshahi (Human rights activist)
 84. Ken Kawashima (Associate Professor, Department of East Asian Studies – University of Toronto)
 85. Kollektiv aus Bremen (Germany)
 86. Mahdi Ghanbari (PhD student at York University, Canada)
 87. Mahmoud Khalili (Ex-political prisoner and editorial member of the “Prison’s Dialogue”)
 88. Manjanigh  Collective (Slingers, Germany)
 89. Mariana Silva (Artist)
 90. Maryam Azimi
 91. Matthieu Renault (Associate Professor, University Paris 8)
 92. Mehrdad Emami (Phd Candidate, Middle East Technical University, Turkey)
 93. Mehri Abbassi (Ex-political prisoner and editorial member of the “Prison’s Dialogue”)
 94. Meredith Tax (writer, New York)
 95. Michael Hardt
 96. Michael Pröbsting (Editor of thecommunists.net)
 97. Mila Mossafer (Leftist militant and editorial member of the “Prison’s Dialogue”)
 98. Mohadese Zare
 99. Mohammed Reza Nikfar
 100. Mohammad Salemy, Organizer, The New Centre for Research & Practice
 101. Mohsen Ziaei
 102. Mojdeh Arassi (Ex-political prisoner and editorial member of the “In Defence of Marxism”)
 103. Myriem Auger (Docteure en sociologie Université Paris 8)
 104. Nader Naji
 105. Nanna Heidenreich (Professor for Digital Narratives/Theory at ifs / internationale filmschule köln, Cologne/Germany)
 106. Nancy Holmstrom (Professor of Philosophy Emerita, Rutgers University – Newark)
 107. Nantes Révolté (Militant, Independent Collective, France)
 108. Nara Cladera (Réseau syndical international de solidarité et de lutes)
 109. Narges Nassimi (Leftist militant, journalist)
 110. Nasser Teymourpour (Conceptual artist)
 111. Nazanin Noori
 112. Nikolaus Brauns (historian and author, Berlin)
 113. Nicolas Jaoul (Anthropologist, CNRS, France)
 114. Nicholas S.M. Matheou (Researcher at the Institute of Historical Research, University of London)
 115. Omid Shams (PhD research fellow University of Portsmouth, School of Law)
 116. Patricia Morton (Associate Professor, Media and Cultural Studies Department University of California, Riverside)
 117. Peter Hallward (The author of ‘Damming the Flood’)
 118. Peter Hudis (Professor of Philosophy, Oakton Community College, USA)
 119. Philippe Bazin (Affilié à Ecole Nationale Supérieure d’Art de Dijon)
 120. Pierre Rousset, Europe solidaire sans frontières (ESSF), France
 121. Plan C, Kurdistan Cluster (Independent Collective, London)
 122. Plateforme d’enquêtes militants (Militant, Independent Collective, France)
 123. Prison’s Dialogue (An initiative of Iran’s exiled former political prisoners)
 124. Ralf Streck (freier Journalist, Baskenland/Deutschland)
 125. Raymond Bellour (Directeur de recherche honoraire au CNRS)
 126. Rohini Hensman (writer, researcher and activist, India)
 127. Rosa Lehmann, University of Jena, Germany
 128. Rose-Anne Gush (Lecturer in Art Theory/Art History, University of Applied Arts, Vienna.)
 129. Rouen dans la rue (Militant, Independent Collective, France)
 130. Sabine Bitter
 131. Sai Englert
 132. Sara Cvetkovska (Utrecht University)
 133. Sasan Sedghinia (independent left Researcher)
 134. Sama Khosravi Ooryad (Utrecht University)
 135. Saman Aftabkaaran (independent researcher and militant)
 136. Sandro Chignola, Professeur (Università di Padova)
 137. Sanem Güvenç (Emily Carr University of Art and Design)
 138. Sara Tileria Durango, doctorante en Sociologie. Université Paris 8 – Cresppa/GTM Saygın Salgırlı (University of British Columbia)
 139. Sebastian Budgen
 140. Shahin Navai
 141. Shahrzad Mojab (University of Toronto)
 142. Shekoufeh Mohammadi (Researcher-Professor, Universidad Autónoma de México, Mexico)
 143. Shokoufeh Sakhi (Ph.D. Independent scholar, York University)
 144. Chowra Makaremi (Anthropologist, research fellow, CNRS Paris)
 145. Sina Zekavat (Anti-war activist and member of the Alliance of MENA Socialists)
 146. Siavash Mahmoudi (Ex-political prisoner and editorial member of the “In Defence of Marxism”)
 147. SOAS Students Union
 148. Soheila Lindhorst (Leftist Militant)
 149. Sohrab Behdad (Professor, Denison University, USA)
 150. Stephan Dobson (Contract Faculty, Department of Social Science, York University)
 151. Stefan Jaffrin (Ph.D. scholar, in CRESSPA/GTM, France)
 152. Stefan Kipfer (Associate Professor, Faculty of Environmental Studies, York University)
 153. Syrian Cantine (Paris, France)
 154. Syrous kafaei (Activist of the labor movement and editorial member of the “Prison’s Dialogue”)
 155. Tatiana Mellema (PhD student Art History UBC)
 156. T’ai Smith (University of British Columbia)
 157. Trevor Stark (Assistant Professor of Art History, Department of Art, University of Calgary)
 158. Ulla Jelpke (MdB Innenpolitische Sprecherin Fraktion DIE LINKE)
 159. l’Union Communiste Libertaire (France)
 160. Dr Ute Navidi – Former academic; children’s rights and human rights campaigner
 161. VASSIGH Chidan
 162. Véronique Bontemps (Research Fellow at CNRS (Centre Nationale de la recherche scientifique), Iris, France)
 163. Yasmin Nardi (Researche Fellow, Centre National de la Recherche Scientifiqe (CNRS), Paris)

نسخه انگلیسی

Leftists worldwide, stand by the protesters in Iran!

نسخه فرانسوی

SOULÈVEMENT EN IRAN : UN APPEL

نسخه آلمانی

Aufruf an linke Genoss*innen weltweit: Solidarisiert euch mit den Protestierenden im Iran!

Keine Kommentare

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.

خاطرات زندان
پژاره حیدری از خاطرات کودکی خود در آن سالهای سکوت و جنبش دادخواهی سخن می گوید

گفتگوی رادیو آوای زن در سیدنی با پژاره حیدری، از سخنگویان #نهمین #گردهمایی سراسری درباره جنبش دادخواهی و #نهمین #گردهمایی سراسری درباره کشتار زندانیان سیاسی در ایران،ـ ۲۹ سپتامبر تا اول اکتبر ۲۰۲۳، برلین قیام علیهاعدام نه به اعدام خاوران حافظه تاریخی زندانی سیاسی آزادبایدگردد ژن ژیان ئازادی سرنگون بادجمهوری_اسلامی

رادیو دادخواهی: پخش زنده
اطلاعیه
رادیو دادخواهی: پخش زنده – جمعه ۸ سپتامبر ۲۰۲۳

رادیو دادخواهی: پخش زنده جمعه ۸ سپتامبر ۲۰۲۳، ساعت ۲۱ و سی دقیقه به وقت ایران و یا ۲۰ به وقت اروپای مرکزی دومین پخش زنده رادیو دادخواهی، در روز جمعه ۸ سپتامبر ۲۰۲۳، ساعت ۲۱ و سی دقیقه به وقت ایران و یا ۲۰ به وقت اروپای مرکزی اجرا …

%d Bloggern gefällt das: